Crveni krst Brus učestvovao je nedavno na Nacionalnom otvorenom prvenstvu u Life Saving-u, odnosno spasilaštvu na vodi na beogradskoj Adi Ciganliji, koje je organizovao Crveni krst Srbije, drugi put zaredom nakon gotovo 40 godina.
Sekretar Crvenog krsta Brus Saša Tomić, naveo je da su se Brusjani takmičili u svih šest disciplina (trči-plivaj-trči, spasavanje čamcem, spasavanje tubom, bacanje užeta, simulacija nesreće na vodi i zastavica.).
,,Ukupno je bilo preko 180 takmičara iz 13 organizacija. Mi smo imali osam predstavnika. U ekipnom takmičenju smo bili peti, a treće mesto smo zauzeli u disciplini spašavanje čamcem. Konkurencija je bila jaka, uspeh je zadovoljavajući. Težimo ka tome da se poboljšamo i budemo bolji i u drugim disciplinama. Prvog dana je bilo lepo vreme, međutim drugog dana takmičenja bilo je hladno, ali sve smo to izdržali, to je izazov koji spasioci svakako imaju i u svakodnevnom radu“, istakao je Tomić.
Takmičenje ima za cilj da populariše life saving kao sportsku granu koja doprinosi da građani i društvo budu bezbedniji na vodenim površinama.
,,Spasilaštvo na vodi je sport u kome se prvo uče specifične veštine plivanja i spašavanja ljudskih života, a nakon toga se te veštine upotrebljavaju u delu sporta. To je niz sportskih aktivnosti, od plivanja, veslanja, vožnje čamcem, trčanja i prve pomoći“, ocenio je naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, postoji tendencija da life saving postane olimpijski sport do 2032. Ono što je karakteristično za spasilaštvo na vodi je i to što mogu da se takmiče ne samo profesionalci nego i svi koji se bave sportom, koji su na vodi i rekreativci. Pored toga što doprinosi fizičkoj aktivnosti, spasilaštva na vodi je najpre sport koji spasava živote.
foto: Crveni krst Brus