Danas je Međunarodni dan pismenosti, dan koji je od 1966. ustanovila organizacija UN za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESKO) sa ciljem da se skrene pažnja na problem nepismenosti, koji još postoji u velikom delu sveta.
Povodom obeležavanja ovog datuma, naredne nedelje u Narodnoj biblioteci Brus biće organizovana izložba knjiga čiji je izdavač bruska Biblioteka.
Prema metodološkim preporukama, pismenim se smatra svako lice starosti 10 i više godina koje je završilo najmanje četiri razreda osnovne škole.
Rezultati poslednjeg Popisa iz 2022. govore da je između dva popisa stanovništva udeo nepismenih u Srbiji starosti 10 i više godina smanjen sa 1,96% na 0,63% , što znači da je manje od 38 000 lica nepismeno. Među njima 71 procenat čine žene, a više od polovine nepismenih ima 65 i više godina.
Opštine u kojima je zabeležen najveći udeo nepismenosti stanovništva su prema Popisu iz 2022. Bujanovac (3,6%), Petrovac na Mlavi, Nova Crnja (2,7%), Bojnik (2,6%) i Plandište (2,3%), saopšteno je u Republičkom zavodu za statistiku.
Kada je reč o kompjuterskoj pismenosti kao sposobnosti lica da koristi osnovne računarske aplikacije u izvršenju svakodnevnih zadataka, rezultati Popisa ukazuju da se oko 46% stanovnika starosti 15 i više godina može smatrati kompjuterski pismenim, oko 30% stanovnika samo delimično poznaje rad na računaru (najčešće znaju da pronađu informacije na internetu ili umeju da koriste neku od aplikacija za elektronsku komunikaciju ili koriste računar za unos teksta i sl.), dok se 24% stanovništva smatra kompjuterski nepismenima jer ne umeju da obavljaju nijednu kompjutersku aktivnost.