U Srbiji i u zemljama širom sveta se 11. novembar slavi kao Dan primirja u Prvom svetskom ratu. Tog dana 1918. potpisan je sporazum o primirju između Nemačke i Austrougarske sa jedne i sile Antante (Rusija, Francuska i Velika Britanija) sa druge strane.
,, Tačno u 11 časova 1918. potpisano j primirje na Zapadnom frontu u vagonu u šumici u blizini francuskog gradića Kompijen i tada je odlučeno da se Centralne sile povuku, da se unište nemačke podmornice i ratni brodovi što su, prema nekim istorijskim izvorima, Nemci doživeli kao izdaju svog generala i pojedini istoričari vide to kao razlog za Drugi svetski rat. Srbija je ponela možda i najveće gubitke tokom Velikog rata i poslednja je sklopila primirje, dva dana kasnije tj. 13. novembra,’’ pojasnila je prof. srpskog jezika i književnosi u OŠ ,,Vuk Karadžić’’ u Blaževu, Marijana Jovanović.
Simbol pobede Srbije
Kao simbol praznika uzet je cvet Natalijina ramonda – biljka feniks – u znak sećanja na stradanja koje je Srbija podnela, a zatim se ponovo uzdigla kao država. Kako je istakla naša sagovornica, u pozadini ovog amblema je crno-zelena traka koja simboliše albansku spomenicu, svojevrstan orden koji su dobijali oni koji su preživeli albansku golgotu.
,, Srpski vojnici su bili živi štit, išli su preko albanskih gudura i trebalo je da stignu do Krfa da spreme odstupnicu svojim saveznicima. Tamo su se konsolidovali i krenuli u proboj Solunskog fronta koji je značio i konačno oslobođenje Srbije. Iza trake je cvet ljubičaste boje, njegovo prirodno stanište je istočna Srbija i nalazi se i na vrhu Kajmakčalana gde se vodila jedna od najvećih borbi u pripremi proboja Solunskog fronta pod komandom Živojina Mišića. Dvorski lekar na dvoru kralja Milana Obrenovića otkrio je sasvim slučajno, kada je u herbarijumu imao ispresovan cvet ramonde, slučajno ga je polio vodom a cvet je za 24 sata potpuno oživeo. Zato je izabran kao symbol života, baš kao i što je Srbija pretrpela gubitke – čak četvrtina radno sposobnog muškog stanovništva je bila izgubljena ali je zemlja ipak uspela da se uzdigne’’, istakla je prof. Jovanović.
Srbija ovaj datum kao državni praznik obeležava od 2012. godine. Iako je primirje potpisano, tek Versajskim mirom 28. juna 1919. godine, Prvi svetski rat je zvanično i okončan.