Kada je išao na polaganje testa inteligencije, mladi sugrađanin Dimitrije Vukosavljević nije očekivao da će ostvariti rezultat koji će biti dovoljan za prijem u Mensi, organizaciji koja okuplja natprosečno inteligentne ljude, svrstane u gornjih 2% ukupne svetske populacije.
Mensa prima članove koji urade test sa rezultatom izraženim u koeficijentu inteligencije (IQ) 131 ili više po po Vekslerovoj, 133 ili više po Bine-Simonovoj, odnosno 148 ili više po Katelovoj skali, a Dimitrije je taj rezultat ostvario.
,,Testiranje je u vidu logičkih zagonetki. Nije potrebno školovanje, poznavanje jezika ili neki drugi vid obrazovanja. Test je bukvalno logičko zaključivanje, nije težak, kao što je npr. test iz fizike gde radiš zadatak na tri strane, pa tražiš formule itd. Ovaj test ima svoju težinu ali ne bih mogao da ga upoređujem sa testovima sa fakulteta jer je to potpuno drugačije“, istakao je Dimitrije.
Naš sagovornik se sasvim slučajno oprobao u testiranju inteligencije.
,,Sećam se da sam kod jednog psihologa radio test inteligencije čiji je koeficijent dostizao maksimum 115. Ja sam to uradio iz šale, uopšte se nisam napregao. Psiholog se oduševio i rekao da pošto mi dobro ide, da sam verovatno visoko inteligentna osoba. I onda sam se malo iz radoznalosti raspitao i video da Mensa organizuje testiranja. Otišao sam u decembru prošle godine u Beograd na testiranje. Povratnu informaciju sam čekao osam nedelja i kad je stiglo pismo, iskren da budem, nisam očekivao da sam ostvario rezultat koji je dovoljan da postanem član Mense“, rekao je Dimitrije.
Na pitanje koliki IQ ima, Dimitrije nam nije dao odgovor, s obzirom na to da ni sam ne zna, jer se u tom pismu dobija obaveštenje da je ostvaren rezultat od 148 i više po Katelovoj skali što je dovoljno da bude član Mense.
Najveći mogući IQ rezultat je teoretski beskonačan. Među ljudima koji su do sada zabeležili najviši koeficijent inteligencije ističu se umetnik i izumitelj Leonardo daVinči (IQ 220), pisac, naučnik i filozof Johan Volfgang Gete (210 – 225) , fizičari Njutn (193) i Ajnštajn (160), pronalazač Nikola Tesla (160 -300) i drugi.
Reč Mensa je zapravo latinski naziv za „sto“, odabran sa konotacijom na okrugli sto koji simboliše ravnopravnost svih članova, kao osnovni princip organizacije. Koeficijent inteligencije koji se meri predstavlja količnik sposobnosti prikazanih na testu i životne dobi. Prosečne ljudske osobe imaju IQ izmedu 90 i 110. Mensa prima članove sa navršenih 17 godina a u Srbiji trenutno ima oko 1400 članova.
Kao najveće prednosti članstva u Mensi, Dimitrije ističe upoznavanje ljudi, razmenu iskustava sa njima, razgovori, druženja, sticanje prijateljstava kao i unapređenje na poslovnom planu. Mensa tokom godine organizuje nekoliko testiranja a naredno je planirano za početak jeseni.
Tekst je deo projekta “Mladi pokreću Brus“ podržan od strane Opštine Brus u okviru sufinansiranja projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.