Njihovi nastupi nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Dobra atmosfera u samom kulturno – umetničkom Udruženju ,,Kopaonička frula“ prenosi se na publiku, tako da i ne čudi njihov veliki broj osvojenih nagrada i nastupa.
Razgovarali smo sa predsednicom Upravnog odbora Sanelom Kljajić koja je naglasila da je ljubav prema igri i pesmi ono što pokreće mlade da neumorno vežbaju, a da su nagrade tu kao rezultat velikog rada.
,,Poslednja nagrada koju smo dobili je na Folklorijadi u Kupcima pod nazivom ,,Rasino zaigraj“. Naši juniori su osvojili treće mesto u jakoj konkurenciji od 13 ekipa iz Rasinskog okruga. Trudimo se da privučemo dečake u naše Udruženje, deca su zainteresovana za igru ali ne toliko i dečaci. Treće mesto smo osvojili upravo zato što među juniorima imamo dečake. Pre toga smo nastupali revijalno u Padežu a pohvalli bismo se učešćem na Saboru dvojničara i starih muzičkih instrumenata na Javoru u Ivanjici gde su naši takmičari ubedljivo pobedili. Naš Jovan Burgić je osvojio prvo mesto odsviravši na fruli pesmu ,,Rado, kćeri Rado“ i kolo ,, Srpske kokice“u starijoj kategoriji, dok je u mlađoj najbolja bila Selena Lazarević sa pesmom ,,Stani, stani Ibar vodo“ i kolom ,,Kolubarski vez“. Novak Stojanović je bio drugi a Emina Marjanović treća. Imali smo takmičenja u Velikoj Lomnici gde je Selena osvojila prvo mesto. Naša Anastasija Petrović je takođe bila prva u Orašju, na takmičenju u etno pevanju“, rekla je Sanela.
Tim koji niže nagrade u frulaškoj, pevačkoj i folklornoj sekciji su Jovan Burgić koji vodi frulaše, saradnik Mića Aksentijević iz Kupaca zadušen za folkloraše, mlade folkloraše početnike vodi Danka Popović, a pevače Selena Lazarević.
Njihovi nastupi zasnivaju se na narodnim pesmama i muzici. Naša sagovornica ističe da deca sviraju apsolutno sve izvorne pesme sa našeg kraja, a u poslednje vreme su krenuli sa Zisovim kolima. Najpre se predstave Rasinkom, a sviraju i igraju pesme iz Šumadije, sa Kosova, iz Crne Gore, Bosne…
,,Deca vole, lepo se druže i u današnje vreme je privilegija zadržati i zainteresovati omladince za folklor i narodne pesme. Zadovoljni smo brojem članova, imamo ih oko 60. Poslednjih godina imamo više frulaša, deca su zainteresovana za frulu i zaista smo oduševljeni jer gde god da se pojavimo, naši frulaši izazovu veliku pažnju, pogotovu najmlađi članovi. Ipak smo najpoznatiji po fruli, a najviše nagrada smo dobili u pevanju. Naši članovi su talentovani, imaju motivaciju da uče i rade. To nas sve pokreće“, naglasila je Sanela Kljajić.
Upis novih članova kreće od oktobra. Probe su četiri puta nedeljno, ponedeljkom i petkom frula i pevanje, utorkom je folklor za početnike, a sredom proba srednje i starije grupe. ,,Mi smo uvek otvoreni za nove članove. Kad god neko dođe mi smo tu da ga primimo raširenih ruku“, dodala je Sanela.
Za folklor mnogi kažu da je to savršen sport za decu. Tokom igranja svi mišići su aktivni, a deca razvijaju motoriku, pamćenje i centar za ravnotežu. Osim dobre kondicije i upoznavanja tradicije, kroz igru malim folklorašima su posebno interesantna putovanja i upoznavanje vršnjaka iz različitih krajeva zemlje i sveta.
KUU ,,Kopaonička frula’’ je svoju delatnost započelo 1985. godine formiranjem frulaške sekcije na inicijativu Milutina Cvejića Cveje sa idejom da mladi nauče da sviraju frulu, zavole narodnu tradiciju i sačuvaju svoje korene.
Tekst je deo projekta “Mladi pokreću Brus“ podržan od strane Opštine Brus u okviru sufinansiranja projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.