Na praznik Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana, juče je, u istoimenom manastiru u Milentiji blagosiljano i osvećeno zvono koje je podignuto posle šest vekova.
U prisustvu brojnih vernika, Njegovo Visokopreosveštenstvo Arhiepiskop i Mitropolit kruševački gospodin David služio je Svetu arhijerejsku liturgiju i obišao stare zidine manastira, na čijim temeljima će nići nova svetinja.
Nekadašnji manastir u Milentiji sagrađen je krajem 14. i početkom 15. veka. Prema pisanjima arheologa, ovo zdanje je izuzetan primer srednjovekovnog graditeljstva moravskog stila, a najlepša relikvija je velika rozeta, jedinstven ukras u obliku ruže, prečnika 180 centimetara, koja je danas deo stalne postavke Narodnog muzeja u Beogradu, dok se veći deo istorijskog blaga, nalazi u kruševačkom Narodnom muzeju. Ona se našla i na izložbi Metropoliten muzeja u Njujorku, kao jedan od najvažnijih spomenika vizantijske umetnosti.
Replika milentijske rozete krasi gradski park u Brusu.
Smatra se da je manastir zadužbina velikog čelnika Radiča Postupoviča u vreme despota Stefana Lazarevića. Milentija se može porediti sa crkvom Lazaricom i manastirom Kalenić zbog sličnosti obrade fasada i klesanja dekorativne kamene plastike.
Tokom jula je u opštini Brus bila organizovana Javna prezentacija urbanističkog projekta za obnovu crkve Svetog Stefana u manastiru Milentija, a prema njemu, rekonstruisaće se prvobitan izgled crkve.
U projektu se naglašava da zidovi građevine predstavljaju ostatak trikonhalne crkve sa jednovremeno izgrađenom pripratom i unutra polukružnim a spolja petostranim konhama (svodovi) koje na uglovima imaju kolonete (stubići) oslonjene na sokl (postolje). Crkva se najverovatnije srušila u nekom zemljotresu budući da je najveći deo kamenih ukrasa i drugih delova nađen na istom nivou svuda oko građevine. Da je kasnije bilo odnošenja materijala sa nje, očigledno je, pošto nedostaje kompletan pod, osim nekoliko fragmenata amvona, jer zemljotres, naravno, nije mogao da “odnese” pod iz crkve. Nedostaje takođe I veliki deo sokla koji sigurno nije nestao kao posledica zemljotresa. Ni drugi elementi sa fasada nisu kompletni. Od mnogih arhivolti je nađeno samo po nekoliko komada. Nedostaju skoro svi doprozornici i nadrpozornici, dovratnici i nadvratnici, dobar deo venaca i koloneta. Ipak, sve ono što je kao pokretan materijal nađeno do danas, uz sačuvane zidove građevine i stojeće moravske trikonhose, daje dovoljno podataka. U kompleksu koji je nekada bio čitav opasan odbrambenim zidom, pored ostataka crkve posvećene Svetom Stefanu, nalaze se i ostaci pratećih objekata, manastirske trpezarije i monaških kelija.
Ostaci današnje crkve nalaze se pod zaštitom Republike Srbije kao spomenik kulture od velikog značaja, a u vremenu pred nama, nakon podizanja zvona, podići će se i nova crkva.