MINISTARKA POLJOPRIVREDE JELENA TANASKOVIĆ POSETILA BRUS Ministarka obišla most na Rasini u Lepencu i ulicu u Žiljcima

Juče je ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković posetila brusku opštinu i obišla most na Rasini u Lepencu i ulicu Bože Jeličića u Žiljcima kako bi usled vanredne situacije koja je na snazi u preko 55 opština na teritoriji Srbije među kojima je i opština Brus, ukazala na spremnost države da pomogne meštanima ugroženim od poplava.

Obišavši most u Lepencu koji je zbog poplava van funkcije, ministarka je istakla da će se zbog berbe malina naći privremeno rešenje kako bi meštani mogli da dođu do svojih njiva preko reke dok se ne sagradi već planirani most za čiju izgradnju postoji projekat.

,,Došla sam da vam poručim da je država uz vas i da neće nijednu jedinicu lokalne samouprave ostaviti na cedilu. Sada je bilo više padavina nego 2014. kada smo imali katastrofu. Bitno je da poljoprivrednici popišu  sve što je njima uništeno (poljoprivredno gazdinstvo, broj parcele, vrsta useva, sanacija zemljišta, površina posađenog, procena roda), da komisija sve to utvrdi a mi ćemo naći načina da građanima nadoknadimo. Da li ćemo u novcu ili robi, to ćemo videti. Preko Srbijavoda biće sanirani svi kanali, korita, tako da se nadam da će sledeći talas imati manje posledica. Inače sada je sa većom količinom padavina bilo manje oštećenja, nego 2014. To je ono što smo u međuvremenu radili preko vodnih preduzeća, to je ono na vodostajima reka, što je infrastrukturno do sada urađeno. Formirali smo radnu grupu, svi smo u ovome da narod ne ostane prepušten sam sebi. Među najugroženijim opštinama su pored Brusa i Trstenik, Paraćin, Ćićevac’’, rekla je ministarka.

Ona je između ostalog objasnila malinarima da je država obezbedila kredit u Poštanskoj štedionici od 2 milijarde dinara za sve hladnjače koje su ostale dužne proizvođačima malina. Uslov da hladnjačari dobiju kredit je da malinu od prošle godine nisu prodali, kako bi dali robu u zalog.  Tako će banka direktno njihovim dobavljačima plaćati novac.

Ministarka i predsednica opštine obišli su vodenicu koja je bila u funkciji sve dok voda nije odnela zid. Predsednica Valentina je istakla da sam dolazak ministarke govori da bruska opština ne može sama protiv prirode i da je pomoć države neophodna.

,,Lokalni budžet ne može da sanira posledice poplava. Dosadašnje procene prevazilaze lokalni budžet za oko 30 posto. Oštećenja su identifikovana u infrastrukturi, stambenim, poslovnim i pomoćnim objektima i u poljoprivredi.  Oštećenja ima na 250 km opštinskih nekategorisanih puteva, 10 km asfaltnih puteva i evidentirana je pojava oko 30 klizišta. U gradskom naselju u saradnji sa Srbijavode planiramo da uklonimo branu kod Agroeksporta koja dovodi do plavljenja sa leve i desne obale i da sačuvamo gradsko jezgro. Umesto te brane projektujemo takozvanu vrećastu branu koja će prevenirati buduće poplave. U gradskom jezgru problem je bio i izlivanje Beljitskog potoka. Kada govorimo o ruralnim područjma, 39 mesnih zajednica je zahvaćeno posledicama od poplava i najugroženije su one koje su pretrpele štetu na putevima, mostovima, pločastim propustima i pojavom klizišta“, napomenula je predsednica Valentina.

Ukazujući na štetu u poljoprivredi, predsednica je istakla da opština ima oko 38 hiljada hektara poljoprivrednog zemljišta, od toga 21 hiljadu obradivog, a do sada su pristigli zahtevi za štetu na oko 97 hektara. Šteta je do sada procenjena u iznosu od oko 138 miliona dinara a najoštećenije poljoprivredne kulture su malina, kupina, šljiva, jabuka, kukuruz, strmne žitarice, krompir i drugo voće i povrće. Kada je reč infrastrukturi tj. objektima, putevima, propustima, mostovima i kanalima, dosadašnja procena štete je oko  milijardu dinara.

Meštanin ulice Bože Jeličića Petar Obradović razgovarao je sa ministarkom o pretrpljenoj šteti na svojim parcelama. ,,Ova naša Graševka zna da bude dobra ali ovog proleća je napravila havariju. Toliko je poplavljeno, meni je baš odneta zemlja. Prvo u maju Graševka je napravila dva prolaza, u sredini je ostao bedem i moju njivu odnela. Posejao sam krompire, 50 posto je odneto, kukuruza je manje poplavljeno“, rekao je Obradović.

Odbornica i meštanka u Žiljcima Vesna Petrović sagledala je situaciju iz svoje doktorske perspektive i ukazala na veliki obim štete nakon poplava.

,,Pojavila su se mnoga klizišta, putni pravci su presečeni što pravi problem u realizaciji projektovanih planova opštine. Naše područje je ruralno, stanovništvo je starije u udaljenim mestima tako da pravci koji su poplavama odneti mahom su neprohodni tako da ja kao doktor i moj Dom Zdravlja imamo i imaćemo problem u pružanju zdravstvenih usluga tog stanovništva“, objasnila je Vesna.

Podsetimo, vanredna situacija u opštini Brus proglašena je 16. juna i ovo je druga u ovoj godini elementarna nepogoda koja je zadesila brusko područje.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *