Zahvaljujući Nikoli Tesli, ovaj tekst je stigao do uređaja na kom ga čitate
Nikola Tesla, izumitelj naizmenične struje, pronalazač obrtnog magnetnog polja, indukcionog motora, generatora, transformatora i autor niza patenata na kojima se zasniva savremena elektronika i elektrotehnika, rođen je na današnji dan 1856. godine u Smiljanu, u Lici, u srpskoj porodici(tada Austrijsko carstvo, danas Hrvatska).
Tesla je bio pionir radio tehnike, bežične telegrafije i radara. Boravio je tokom školovanja u Gospiću, Karlovcu, Gracu i Pragu. Studirao je u Budimpešti i Parizu, a zatim otišao u SAD gde je ostao do kraja života.
U Americi je počeo da radi u Edisonovoj kompaniji koja je insistirala na jednosmernoj struji, a kasnije je kompanija Westinghouse otkupila njegove patente za naizmeničnu struju. Teslin izum je preneo električnu energiju na velike udaljenosti i upotrebljava se i danas. Na Nijagarinim vodopadima izgrađena je prva centrala po Teslinom sistemu i otvorena 1896. puštanjem struje do grada Bafala, što je tada bilo čudo.
Nikola Tesla je zaslužan za više od 700 pronalazaka. Jedan je od najvećih umova u istoriji svetske nauke i njegovi izumi predstavljaju temelj naučno- tehničkog razvoja čovečanstva.
Po Tesli je nazvana jedinica za merenje visokog napona kao i jedinica jačine magnetnog polja.
Preminuo je na Božić 1943. u Njujorku.
U Srbiji je 10. jul Dan nauke.