Od prvog februara voda će biti skuplja za oko 20 dinara po kubiku, saopštilo je danas JKP ,,Rasina“. To znači da će Brusjani umesto dosadašnjih 45 dinara bez PDV-a plaćati vodu 65 dinara po kubnom metru, što bi sa PDV-om iznosilo oko 71 dinar. Kada je reč o privredi, nova cena će za njih umesto dosadašnjih 84, iznositi 110 dinara , odnosno 121 dinar sa PDV-om. Obrazlažući razloge zbog kojih je ovo preduzeće podiglo cenu vode, direktor Milivoje Lukić je istakao da je do toga moralo doći.
,,Mi smo se trudili što se tiče poskupljenja vode da tu cenu maksimalno odlažemo do momenta kao što je ovaj da moramo da podignemo cenu vode. Ona je inače u poslednjih 10 godina povećavana samo dva puta i to po pet dinara po kubiku. Troškovi održavanja vodovodne i kanalizacione mreže, s obzirom da je apsolutno sve poskupelo, su ogromni. Mi imamo mrežu koja je stara oko 50 godina, dotrajalost je maksimalna. U proseku imamo dnevno po dve intervencije na mrežama a troškove isključivo mi iz svojih sredstava pokrivamo – angažovanje ljudi, mašine koje se upotrebljavaju, gorivo. Cene što se tiče materijala za vodovodne i kanalizacione usluge su podignute za 50 posto na tržištu u odnosu na pre tri, četiri godine. Naša mreža je prevelika a broj korisnika mali. Mi održavamo i kvalitet vode, hlorisanje vode, hlor je skuplji za 100 posto u odnosu na pre dve tri godine, što je jedan od razloga što smo se odlučili na povećanje cene. Cena struje koje koriste naše pumpe je takođe povećana“, naglasio je direktor Lukić.
On je ukazao i na ogromne troškove koje ,,Rasina“ ima prilikom analize vode.
,,Analizu vode koju radimo je neophodna. Hemijske i bakteriološke analize radimo dva puta mesečno. Samo u Brusu, uzorke uzimamo na šest mesta. Cena tog uzorkovanja je 70. 000 dinara na mesečnom nivou. Imamo i analize vode na godišnjem nivou, a to iznosi 86. 000. Dežurstvo za vodovodnu i kanalizacionu mrežu postoji 24 sata 365 dana u godini. Mi uvek moramo da intervenišemo i to su veliki troškovi“, poručio je Lukić i podsetio da je izvorište Vignjište udaljeno 25 kilometara koje se mora svakodnevno obilaziti bez obzira na nepristupačnost terena.
Zajedno sa svojim saradnicima, Lukić je predstavio i cene vode u drugim opštinama, pa tako Kraljevčani vodu po kubiku plaćaju oko 75 dinara, u Trsteniku je cena vode oko 93, u Aleksandrovcu 98 dinara…
Nakon ovog poskupljenja u daljem periodu se ne planira novo.
DOTRAJALA VODOVODNA MREŽA
Kao jedan od razloga zbog kojih su troškovi održavanja vodovodne mreže veliki, nadležni ističu i dotrajalost vodnih cevi.
,,Najveći problem imamo na glavnom magistralnom vodu dugom 6,5 kilometara i to je vod od azbestnih cementnih cevi, sagrađen 1972. Maksimalni eksploatacioni vek je 40 godina. Opština Brus je prošle godine u saradnji sa ,,Rasinom“ uradila projekat za rekonstrukciju tog dela i izdata je građevinska dozvola. Predračunska vrednost je oko 180 miliona dinara, što daleko prevazilazi mogućnosti Opštine koja se trudi da ili preko Kancelarije za javna ulaganja ili Ministarstva nabavi sredstva koja su nam neophodna, jer je to ono glavno čemu mi težimo. Druga naša inicijativa je da ugradimo merače protoka, da krenemo sa merenjem gubitaka jer ih dosta imamo. Svesni smo da ćemo sve manje imati vode, padavina je sve manje, drugu godinu zaredom već nema snega koji je nama krucijalan za izvesnost našeg izvorišta. Mi smo stalno u kontaktu sa Opštinom, sad se radi mreža u selu Dupci . Problem je što je naša opština razuđena, mreža je duga skoro 300 kilometara, od raznovrsnog materijala, različitih prečnika, nije dobro dimenzionisana i to su sve problemi koje ovo preduzeće ima“, objasnio je tehnički direktor JKP ,,Rasina“ Milan Marjanović.
Marjanović je najavio novu uslugu a to je prečišćavanje otpadnih voda nakon izgradnje postrojenja koje će se graditi u Lepencu.
On je ovom prilikom podsetio da je voda u Brzeću zbog opterećenosti teškim metalom arsenom i dalje neispravna za piće i pripremanje hrane. Jedino rešenje ovog problema je nova bušotina koja će dopreti do ispravne vode.