POČELE BESPLATNE LOGOPEDSKE RADIONICE

Oko trideset bruskih mališana posećivaće radionice od aprila do juna

Početkom aprila počele su besplatne logopedske radionice Udruženja ,, Centar za razvoj obrazovanja i kulture“ za koje vlada veliko interesovanje. Tokom dva meseca mališani će radionice posećivati dva puta nedeljno. Ovaj projekat finansira opština Brus po Odluci o izboru projekata programa rada udruženja kojima se dodeljuju sredstva iz budžeta opštine za 2023. godinu.

Iz Udruženja objašnjavaju da je cilj radionica podsticanje i usmeravanje govorno – jezičkog razvoja dece i korigovanje nepravilnog razvoja.

Master defektolog-logoped Tijana Milisavljević koja realizuje radionice istakla je da u opštini Brus ima sve više dece kojima je potrebna pomoć logopeda i ukoliko se ne pristupi sveobuhvatnom i stručnom podrškom, deca mogu biti trajno oštećena. Sa druge strane, mnogi roditelji nisu dovoljno informisani i nisu ni svesni da dete ima problem sve do polaska u školu, kada ima situacija da dete ne izgovara dosta glasova i to je onda nemoguće ispraviti za kratko vreme.

,,U Srbiji su logopedi zaposleni u zdravstvenim, prosvetnim i ustanovama socijalne zaštite, u privatnim ordinacijama i pod nadležnostima pripadajućih ministarstava su tu da pruže svoje stručne usluge. U praksi, logopedi su obično u stručnim timovima sa psiholozima, pedijatrima i neuropsihijatrima u kliničkoj praksi a sa profesorima razrednih nastava, pedagozima, psiholozima i defektolozima u prosveti i ustanovama socijalne zaštite. U opštini Brus ne postoji logoped koji radi u ovim institucijama. U okviru ,,Centra za razvoj obrazovanja i kulture“ angažovan je logoped koji minimalno jednom godišnje radi volonterski sa decom svih uzrasta koja se prijave za radionice. Potrebno je da opremimo prostor sredstvima koja su neophodna za interaktivan rad dece sa teškoćama u govorno – jezičkom razvoju. “, rekla je Tijana Milisavljević.

Razlozi za poteškoće u govoru

Prema rečima Tijane Milisavljević, postoje studije po kojima je glavni razlog poteškoća u govorno – jezičkom razvoju dece taj što se ne posvećuje dovoljno pažnje deci. Ipak kada pogledamo odrastanje ranijih generacija na selu, objektivno se tada nije posvećivala toliko pažnja deci a ona nisu imala problem u ovolikoj meri kao danas.

,,Mislim da se danas upravo više posvećuje pažnja detetu, sve mu se daje na tacni tako da dete nema ni potrebu da govori. Dobija laptop, tablet, telefon i sa tim zna da se snalazi, zna strane termine ali ne zna da kaže ,,daj mi vodu“. U poslednjih deset godina veliki je porast dece kojoj je potrebna logopedska pomoć. To su deca visoke ili prosečne inteligencije, ali kao da nemaju potrebu da se izražavaju jer im je sve dostupno“, zaključila je Tijana.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *