Za potrebe stvaranja riznice kulturnog nasleđa bruskog kraja u okviru projekta ,,Brus pamti“ koji realizuje Udruženje ,,Alternativni centar Puls“ do sada je prikupljeno preko 1000 jedinica građe kao što su fotografije, dokumenta, zapisi u vidu svedočanstava, pisama, čak i časopis Srednje škole Brus ,,Gimnazijalac” izdavan još od 1967. godine.
Koordinatorka projekta Jasna Rakićević naglasila je da su mnogi Brusjani učestvovali u prikupljanju materijala.
,, Pored fotografija Gradimira Mitrovića i Milisava Jovanovića, pomogli su nam i Mira Ivezić, prvi i za sada jedini etnolog u Brusu koja je sakupila Zavičajnu zbirku muzeja onakvu kakva je danas. Ona nam je velika podrška u vidu kategorizacije građe, datiranja i prepoznavanja događaja i lica. Zatim, neprocenijive materijale ustupili su nam i Aca Grković, Milica Mitrović, Goran Minić, Miroslav Vučković i Bosa Dačković. Dobili smo i nekoliko predmeta kao donaciju Zavičajnom etnografskom muzeju a time smo pokrenuli pitanje pronalaženja novog prostora za muzej, gde bi se materijal i dalje skupljao”, rekla je Jasna.
Za pojedine jedinice građe potrebna je dodatna obrada poput kolorizacije starih slika i sl. Koordinatorima projekta je ističu, važno skeniranje i digitalizacija originala jer samo na taj način građa može biti kvalitetna. Podsećaju da su aktivni na društvenim mrežama naročito na Fejsbuku kao dodatnom vidu digitalne komunikacije gde u okviru grupe ,,Brus pamti” zainteresovani mogu lakše da razmenjuju fotografije i dopunjavaju zapise informacijama.
Finalni rezultat, internet stranica ,,Brus pamti” je u izradi i učesnici projekta rade na raspoređivanju građe i izgledu samog sajta koji će se i nakon završetka projekta nadograđivati.
Operativni menadžer za digitalizaciju fotografija, Dimitrije Vukosavljević se nada da će se skupljanjem zabeleženih važnih istorijskih i kulturnih događaja za opštinu Brus i svedočanstava o svakodnevnom nekadašnjem životu, prikazati način na koji se život odvijao i razvijao kroz vreme.
,,Mi se nadamo da ćemo podići kulturnu svest o istoriji svog grada i dati sliku života sadašnjeg vremena u odnosu na prošlo”, rekao je Vukosavljević.
Svako ko želi, svoju privatnu arhivu može doneti utorkom, sredom i četvrtkom od 14 do 17 časova u prostorijama Etnografskog muzeja i tako učestvovati u stvaranju jedinstvene riznice kulturnog nasleđa bruskog kraja. Projekat ,,Brus pamti” finansira Evropska unija a sprovode Nacionalna koalicija za decentralizaciju u saradnji sa grupom 484 i Fondacijom Jelena Šantić.