U Narodnoj biblioteci Brus nedavno su psihoterapeutkinje i doktorke iz Kruševca održale informativnu radionicu o psihološkom nasilju prema ženama, starateljkama, majkama i deci za zaposlene u zdravstvenim službama i drugim ustanovama i institucijama naše lokalne zajednice.
Glavni cilj radionice je da radnici ustanova i institucija postanu osetljivi na problem rodno zasnovanog nasilja, posebno kada je reč o psihičkom nasilju, jer ovo nasilje nije vidljivo kao, na primer, fizičko nasilje, ali je razorno po bezbednost, integritet i zdravlje osobe koja mu je izložena.
Istaknuto je, između ostalog, da se psihološko nasilje odnosi na oblike zlostavljanja s ciljem zadobijanja moći i kontrole nad žrtvom. Obuhvata različite zabrane, omalovažavanje, izolaciju, diskriminisanje, marginaliziranje problema, pretnje žrtvi, uvrede, potcenjivanje, ucene, „kaznene mere“ i slično… U osnovi psihičkog nasilja je verbalno zlostavljanje, gde nasilnik konstantno vrši negativno “etiketiranje” osobe, ne poštujući ličnost i integritet pojedinca.
Iz Narodne biblioteke su naglasili da je ovo prilika da se podrže ovakve i slične aktivnosti.
,,Drago nam je što smo deo ovog projekta i što možemo da se solidarišemo, osnažimo, damo glas i javno govorimo o problemima koji su na žalost svakodnevni, prisutni i aktuelni, a o kojima se mahom ne govori i ćuti. Statistike pokazuju da nasilnici mogu biti bilo koje profesije, nivoa obrazovanja, materijalne situacije i nacionalnosti. Najčešće se nasilnici ne mogu prepoznati jer su u profesionalnom društvu prihvaćeni. Cilj nasilnika je kontrola nad žrtvom, jer se isti postavlja kao vrhovni kontrolor koji odlučuje u svim situacijama. Zajedno i udruženi stanimo na put nasilnicima, probudimo se i osnažimo, da jednom i zauvek budu kažnjeni za svako svoje nedelo“, poručila je direktorka Biblioteke, MilicaMinić.