VAŽNOST SOCIJALNOG PREDUZETNIŠTVA NA DANAŠNJEM OKRUGLOM STOLU

Na današnjem Okruglom stolu  u maloj sali Centra za kulturu Brus govorilo se o socijalnom preduzetništvu i načinu na koji ova vrsta preduzetništva može doprineti razvoju lokalne zajednice. Organizatori su Udruženje za podršku evropskim integracijama ,, Evrokontakt’’ iz Kruševca, Agencija za regionalni razvoj Rasinskog okruga i opština Brus.

Šef Odseka za društvene delatnosti Nikola Zbiljić ukazao je na značaj ove teme i istakao da će kroz razmenu iskustva od eksperata u toj oblasti saznati korisne stvari kako bi opština pokrenula razvoj socijalnog preduzetništva u bruskoj lokalnoj zajednici. Naglasio je da je to zapravo najbolji način da se poboljša socijalna slika  jedne lokalne zajednice i da je to jedan jako značajan  zadatak.

Sta je socijalno preduzetništvo

Socijalno preduzetništvo je obavljanje delatnosti od opšteg interesa, radi stvaranja novih i inovativnih mogućnosti za rešavanje društvenih problema, problema pojedinaca ili društveno –  osetljivih grupa i sprečavanja nastajanja i otklanjanja posledica socijalne isključenosti, jačanja društvene kohezije i rešavanje drugih problema u lokalnim zajednicama i društvu u celini.

Predsednik ,,Evrokontakta“ Nenad Krstić je prisutnima ukazao na benefite koje lokalna zajednica može imati od razvoja socijalnog preduzetništva.

,,Socijalno preduzetništvo je javnosti najpoznatije po zapošljavanju pripadnika socijalno – ugroženih grupa koje jako teško mogu da nađu posao na tržištu rada. Svako ima određene veštine i sposobnosti na osnovu kojih može da se zaposli, da praktično reši svoje egzistencijalno pitanje. Samo je pitanje da li postoji način da se te veštine plasiraju na tržište. Čak i žene koje žive u nekim ruralnim delovima  i nemaju posao, mogu da pokrenu svoj posao radeći ono što znaju, da proizvode zdravu hranu ili da pružaju usluge socijalne zaštite, da se bave narodnim rukotvorinama…Sve to može da bude tema socijalnog preduzetništva, da na osnovu onog što ljudi znaju da rade reše svoje egzistencijalno pitanje i sa druge strane poboljšaju inkluziju u zajednici’’, rekao je Krstić.

Razvoj socijalnog preduzetništva je u Srbiji tek u povoju. Usvajanjem zakona o socijalnom preduzetništvu prošle godine Srbija je uspostavila pravni okvir za ovaj način poslovanja  sa ciljem stvaranja povoljnog poslovnog okruženja za razvoj socijalnog preduzetništva, razvijanje svesti o značaju solidarne ekonomije i zadovoljenja identifikovanih društvenih potreba.

Današnjem Okruglom stolu prisustvovali su predstavnici lokalne samouprave, direktor Agencije za Regionalni razvoj Rasinskog okruga Stefan Ribać i predstavnici udruženja i ustanova kojima socijalno preduzetništvo može unaprediti poslovanje.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *